Kaç güneş paneline ihtiyacınız var? Güneş paneli hesaplama, konumunuza ve kullanım tüketiminize bağlı olarak eviniz için kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olacağını tahmin etmek için aşağıdaki soruları yanıtlayın. Her bir ev veya iş yerinin kullandığı cihazlara göre kullanıcak güç ve panel sayısı değişebilir.

Güneş paneli maliyetleri ve miktarı, ortalama elektrik kullanımınıza (kWh) ve coğrafi konumunuza göre belirlenir. Standart güneş panelleri ortalama 250 ile 350 watt elektrik üretir. Tanınmış marka üreticilerin güneş panelleri, 450 – ile 550 watt’a kadar yüksek çalışır. Eelektrik kWA ücretleri, kullanılan yakıt ücretleri sayesinde devamlı yükselmektedir, buna bağlı olarakta güneş enerjisi kurulum ihtiyacı da çoğalmaya devam ediyor ve bu da çevre dostu olmayı daha uygun hale getiriyor. Yenilenebilir Enerji Sistemleri otoritelerine göre son on yılda kurulum yapan yerler % 70’in üzerine çıktı. Bununla birlikte, güneş enerjisi ekipmanları için 5.000 euro veya daha fazla (evinizin büyüklüğüne bağlı olarak) ödemeyi bekleyebilirsiniz. Ardından 5.000 ila 10.000 Euro arasında değişebilen montaj ve ekipman maliyetleri eklenecektir. En uygun maliyetli güneş enerjisi çözümünü arıyorsanız, SolarDolap.com güneş enerjisi hazır dolap sistemleri tam size göre olacaktır. Solar Jeneratör güneş sistemlerinde lider hazır sistem üreten bir firmadır ve adım adım kurulum desteği ve binlerce euro tasarruf etmenize yardımcı olacak izin ve onay gerektirmeyen hazır bir sistem garantisi sunuyor.
 1. Ortalama aylık elektrik kullanımınızı belirleyin Muhtemelen yılın belirli aylarında daha fazla elektrik tüketiyorsunuz. Son 12 aya ait elektrik faturalarınıza bakın ve bu dönemdeki ortalama kullanımınızı (kWh) hesaplayın.
 2. Günlük kWh kullanımınızı hesaplayın Ardından, aylık kullanımınızı 30’a bölerek ortalama günlük kWh kullanımınızı tahmin edebilirsiniz. Örneğin, aylık ortalama kWh’nizin 1.100 olduğunu varsayalım. 1.100 kWh, 30 güne (1 ay) bölünerek günde 37 kWh’ye eşittir.
 3. Güneş panellerinizin alacağı güneş ışığı miktarını tahmin edin Güneş ışığı, güneş panellerinizin ne kadar enerji ürettiğini etkiler. Kaba bir tahmin olarak, 310 W’lık bir güneş panelinin günde 1,24 kWh ürettiğini ve konumunuzun günde 6 saat güneş ışığı aldığını varsayalım.
 4. Potansiyel güneş enerjisi kullanımınızdaki faktör Sonra, mevcut kWh kullanımınızın ne kadarını güneş enerjisi ile dengelemek istiyorsunuz? 100%? % 80? % 50 mi? Bu yüzdeyi günlük kWh kullanımınızla çarpın. Güneş sisteminizin enerji tüketiminizin% 80’ini oluşturmasını istiyorsanız, hesaplama şu şekilde çalışır: Günde 37 kWh x 0,80 = 29,6 kWh.

 5. Kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olacağını belirleyin Bir güneş paneli günde yaklaşık 1,24 kWh üretir. Yukarıdaki örnekte, ortalama tüketiminizin% 80’ini (29,6 kWh günlük kullanım bölü panel başına 1,24 kWh) oluşturmak için 24 güneş paneline ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde, günlük kWh tüketiminizin% 100’ünü hesaba katmak istiyorsanız, 30 güneş paneline ihtiyacınız olacaktır (37 kWh günlük kullanım bölü panel başına 1,24 kWh).
solar hesaplama

Kaç Tane Güneş Paneline İhtiyacım var? Güneş Paneli Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle gerekli ve kullandığımız cihazların kullandığı güçleri bulup hesaplamamız lazım, her cihazın üzerinde saatte kaç watt kullandığını yazan bir etiketi olur. Örneğin;
 • 1 Buzdolabı A++ ortalama 24 saatte 800 watt harcar diyelim.
 • 1 LED TV ortalama 80 watt harcar saatte ve günlük kullanım ortalama 6 saatte 480 watt harcar diyelim.
 • 1 LED Lamba 50 watt harcar saatte ve günde  6 saatte 6 x 50watt 300 watt harcar diyelim.
 • Bunlara ek olarak: Bilgisayar, Çamaşır ve Bulaşık Makinesi vs ekleyebilirsiniz.
Toplam 3 kalemde kullandığımız elektriğimiz 1580 watt oldu diyelim. Yani kuracağımız sistem günlük ihtiyacımız olan ortalama 1.6 kWA’lık bir sisteme ihtiyacımız vardır. Şimdi bir sistem hesaplaması yaparken ilk önce bilinmesi gereken bulunduğunuz konumda güneşli saatlerin günlük ortalaması kaç saattir? Türkiye ve Kıbrıs’ta güneşli saatlerin ortalaması 6 – 7 saattir. Eğer daha az saat güneş alıyorsa panel sayısını artırıp daha az sürede istediğimiz enerjiyi yani 1.6 kWA yı depolamamız gerekir. Unutmadan: Zaman içerisinde panellerin verimliliğinin düşeceğini, kablolama vs den dolayı enerji kaybının da olacağını düşünüp ekstra güç depolacak şekilde hazırlanması faydalı olacaktır.

Kaç Tane Akü Kullanmalıyım? Solar Akü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Örneğin 2 tane 275 Watt’lık panelimiz vardır. Saatte ürettiği elektrik 275×2 = 550 Watt’dır. Ve bir günde 6 saat güneş alan bir konuma sahibiz. 550 watt x 6 saat = 3300 Watt (3.3 kWA) Bir akü 12 volt ile çalışır ve amper güçleri değişkendir. Örneğin: 12 Volt 100 Amper değerinde ise bu akü 12×100 = 1200 watt değerinde güç depolar. Örneğin evimizde 1 akü 1200 watt enerji depoluyorsa 3300 watt üreten güneş pannelerimizin ürettiği elektriği depolamak için 3 tane solar aküye ihtiyacımız olur. Akü bağlama sistemimiz nasıl olmalıdır? İnverterin gücüne göre değişebilmektedir. Örneğin 24 v ile çalışan bir inverter için en az 2 tane akü kullanmamız ve bağlamamız gerekir çünkü genelde aküler 12 v ile çalışır.

İnverter’in Gücü Ne Olmalıdır? Kaç kWA ve Kaç Volt 12v, 24v veya 48v mu olmalıdır?

En önemli ve dikkat edilmesi gereken konu; kaç tane akü ve panel kullanılacağıdır. Voltajı yüksek inverterler yüksek güç kullanılacaksa kesinlikle tercih edilmelidir. Kullandığınız anlık watt gücüne göre de inverterin gücünü seçmelisiniz. Örneğin evde 3000 watt harcıyorsak anlık olarak 3 kWa’lık bir inverter kullanmalıyız.

Eviniz için kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olduğunu belirlemek için hala yardıma ihtiyacınız var mı?

 • Sizin ihtiyacınız için bir Solar Dolap tasarlayıp sunacağız.
 • Elektrik teknikerimiz ihtiyaçlarınız ve çalışan elektrikli aletlerinizin harcadığı elektrik gücüne uyan Solar Dolap sistemini kuracak ve herhangi bir izin veya proje gerektirmeden tak çalıştır sistemimizi istediğiniz yere kuracaktır.
 • Teknik destek ihtiyacınız ile Solar Dolap kitlerimiz, ilk seferinde bizimle birlikte doğru kurulum yapmanıza yardımcı olacağız ve ayrıca sizin için adım adım kullanım kılavuzunu da size bırakacağız.
lazy