Güneş Jeneratörü ve Yakıtlı Jeneratörler: Hangisi Sizin İçin En İyisi? Elektrik kesintileri ve kamp gezileri için güneş veya yakıtla çalışan bir jeneratör seçmeli misiniz? Hangi iş için en uygun olan hangisi?

Güneş enerjisi ana elektrik kaynağı olmaya başladı. Ancak, evinize öncelikle güneş enerjisinden güç sağlamaya tam olarak hazır değilseniz, neden yedek gücünüzü değiştirmek için güneş enerjisini kullanmayı denemiyorsunuz?

Benzin veya dizel ile çalışan jeneratörleri zaten biliyorsunuz, ancak solar güneş jeneratörleri daha temiz, daha güvenli ve hatta daha fazla “finansal mantıklı” olabilir. Solar jeneratörler, yakıtlı jeneratörlere kıyasla nasıldır? Bu iki tür yedek enerjinin nasıl çalıştığını inceleyelim.

Güneş Enerjili Solar Jeneratör Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisi ile çalışan solar jeneratör; fotovoltaik (PV) paneller, bir şarj regülatörü, piller ve bir inverterden oluşur. PV panelleri güneş ışığını elektriğe dönüştürür ve şarj regülatörüne gönderir. Bu arada şarj regülatörü elektriği akülere pompalar ve tam şarj olduklarında durur. PV panelleri doğru akım (DC) elektriği sağlar, ancak evinizdeki elektronik devrelerin alternatif akım (AC) elektriğe ihtiyacı vardır. Evirici DC elektriği akülerden alır ve AC elektriğe dönüştürür.

Solar Enerjisi ile çalışan Güneş Jeneratörünün Faydaları Nelerdir?

 • Güneş enerjisi ile çalışan jeneratörler sessizdir. Hareketli parça olmadığından, benzin veya dizel ile çalışan makinelerden gelen gürültü ile uğraşmazsınız.
 • Solar jeneratörler daha az bakım gerektirir. Hareket etmeyen parçalar o kadar hızlı aşınmaz.
 • Solar jeneratör fosil yakıt gerektirmez. Bu, enerjinin evinize giderken daha az zarar verdiği, daha güvenli havanın solunması ve daha az sera gazı olduğu anlamına gelir.
 • Solar jeneratör tam güce ulaştığında, sizden herhangi bir giriş olmadan gece gündüz çalışacaktır. Gün boyunca elektrik pilleri şarj eder ve ekipmanınıza fazla güç sağlar.
 • Geceleri, piller elektrikli aletlerinize güç sağlar. Her gün yeterince gün ışığı olduğu müddetçe, bu döngü sürekli devam eder.

Yakıtlı Jeneratör Nasıl Çalışır?

Bir yakıtlı jeneratör, benzinin kimyasal enerjisini mekanik enerjiye ve ardından elektrik enerjisine dönüştürür.

Bunu bir motor ve bir alternatör kullanarak yapar. Yakıt motorda yanar ve krank milini bir arabadaki gibi döndürür. Bir arabanın tekerleklerini çevirmek yerine alternatördeki rotoru döndürür. Rotor bir bakır tel bobinidir. Bakır tel, sabit mıknatısların yanından döner. Bakır tel mıknatısların üzerinden geçerken, mıknatıslar telde hafif bir elektrik yükü oluşturur. Bunu çok hızlı yapar ve önemli miktarda elektrik üretirsiniz. Çok sayıda hareketli parçaya sahip oldukça karmaşık bir sistemdir.

Yakıtlı Jeneratörün Faydaları Nelerdir?

 • Yakıtlı jeneratörler gerçekten kompakt olabilir ve yine de güneş enerjisine göre büyük miktarda elektrik üretebilir.
 • Yakıtlı jeneratörlerin çalıştırılması kolaydır. Yakıtı doldurun, kabloyu çekin marş düğmesine basın ve gücünüz var. İçine yakıt koymaya devam edebildiğiniz sürece, çalışmaya ve çok fazla güç harcamaya devam edecek.
 • Yakıtlı jeneratörler toplu olarak üretilir ve yapımı oldukça kolaydır, bu nedenle aynı kabiliyete sahip güneş jeneratörlerinden daha ucuzdurlar.

Hangi Tür Jeneratöre İhtiyacınız Var?

Bir jeneratöre ihtiyaç duyabileceğiniz o kadar çok farklı durum vardır ki hepsini kapsaması imkansızdır. Yapabileceğimiz şey, birkaç farklı senaryoya bir göz atmaktır.

Birinci Senaryo: Elektrik Kesintileri için Yedek Güç

Elektrik kesilirse, evinizde bir TV, buzdolabı, ısıtıcı ve bazı ışıklar gibi en gerekli şeyleri çalıştırabileceğinizden emin olmak istersiniz. Çalışmak istediğiniz çok fazla elektrikli aletiniz olmayabilir. Belki küçük bir bahçeniz veya sadece bir balkonunuz vardır. Burada saklaması kolay ve kurulumu hızlı bir şey istiyorsunuz. Birkaç bin Watt’ı 2 Amper veya daha yüksek bir değerde çıkarmak istiyorsunuz. Hemen şimdi ve gerektiği kadar uzun süre çalışmasını istiyorsunuz. Umarım bu bir veya iki günden fazla değildir. Şebeke gücü geri geldiğinde, onu toparlayabilir ve yoldan çekebilirsiniz.

Bu senaryoda, yakıtlı jeneratör parlıyor. İşi yapacak bir yakıtlı jeneratör, büyük bir bagaj çantası veya belki bir çanta ile aynı boyuttadır. Elektrik kesintilerinin çok olduğu kış aylarının geldiğini biliyorsanız, elinizde bulundurmak için bir veya iki bidon benzin alabilirsiniz. Kurmak için gereken tek şey, onu bir uzatma kablosunu geçirecek kadar evinize yeterince yakın, ancak egzoz dumanlarının eve girmemesi için yeterince uzağa koymaktır. Yakıtlı jeneratör, en gerekli eşyalarınızı ve belki birkaç güzel eşyayı çalıştırmak için anında yeterli gücü sağlayacaktır. Kış aları bittiğinde ve elektrik geri geldiğinde, onu kapatmanız, soğumasına izin vermeniz, kalan yakıtı boşaltmanız ve tekrar bidona koymanız yeterlidir. Elbette, ara sıra bakıma ihtiyaçları vardır, ancak yakıtla çalışan çim biçme makinesinin ihtiyaç duyduğu şeyden başka bir şey değildir.

İkinci Senaryo: Aileyle Kamp Yapmak

Küçük bir seyahat karavanınız var, hatta belki sadece bir çadırınız var. Siz ve aileniz her yaz bir veya iki hafta kamp yapıyorsunuz. Gerçekten herhangi bir elektrikli cihaza ihtiyacınız yok, ancak yağmurlu günler için biraz televizyonunuz ve geceleri biraz daha fazla ışık olması kesinlikle güzel olurdu.

Belki de şehir dünyasında acil bir durum olması ihtimaline karşı bir telefonu şarj etmeniz gerekiyor. 2 Amperin altında belki birkaç yüz watt’a ihtiyacınız var. Tek yapmak istediğiniz bu büyük gezegenin tadını çıkarmak ve düşündüğünüzü duymak ya da düşünmemek. Hangisi.

Bu senaryoda, güneş jeneratörü en mantıklı olanıdır. Kamp yerinize vardığınızda, onu kurmak için bir yakıtlı jeneratörden biraz daha uzun süre harcayacaksınız. Ama bir kez kurulduktan sonra unutabilirsiniz. Günün geri kalanını güneş ışığını toplamak ve sizin için elektrik yapmakla geçirecek.

Bir solar jeneratör size o alacakaranlık saatleri için ihtiyacınız olan gücü verecek ve bunu tam bir sessizlikle yapacak. Artık çılgınların çağrılarını dinleyebilir, temiz havayı soluyabilir ve çocuklarla eğlenceli bir gölge kuklası zamanı için yeterli ışığa sahip olabilirsiniz.

Bir dahaki sefere jeneratörü düşündüğünüzde, onu SUV’ye koymak ve eve gitmek için paketlediğiniz zamandır. Tahliye edilecek yakıt yok, taşınacak bidon yok, önümüzdeki üç hafta arabada yakıt kokusu yok. Ve kamp alanını bulduğun yere daha yakın bıraktın.

Hangi Boyutta Jeneratör Yeterli Güç Sağlayacak?
Artık ne tür bir jeneratör istediğinizi bildiğinize göre, işi hangi boyutta jeneratörün yapacağını anlayabilirsiniz. Bunu anlamak için, jeneratör derecelendirmeleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekecek.

yakıtlı veya solar jeneratörler farklı şekillerde derecelendirilir. En yüksek Amperajın üstesinden gelebileceğini bilmek istiyorsunuz. Gaz jeneratörleri için Watt (W) derecesine bakıyorsunuz. Çoğu zaman, Watt binler halinde olur, bu nedenle Kilowatt (kW) olarak ifade edilir.

Güneş jeneratörleri için Amp saat (Ah) derecesini arıyorsunuz çünkü elektrik genellikle bir aküden çıkar.

Şimdi, bunlar ne anlama geliyor?

Amper, Amper-saat ve Watt

 • Bir Amp (A) veya Amper, elektrik akımı için ölçü birimidir. Elektrik akımı, akış hızıdır – bir seferde ne kadar akabilir. İhtiyacınız olan en yüksek Amper’i hesaplamak için, çalıştırmak istediğiniz tüm cihazların Amper derecesini bulun, bunları ekleyin ve ardından hepsini aynı anda çalıştırabilecek bir Amfi derecesi arayın. Hesaplama şuna benzer: Öğe 1 Amper + Öğe 2 Amper + Öğe 3 Amper… = Toplam Amper
 • Bir Amp saat, tipik olarak 20 saatlik bir süre boyunca, kullanılabilir bir voltajda pilden ne kadar elektrik akabildiğidir. Genellikle 100Ah gibi bir şey olarak ifade edildiğini göreceksiniz. Bu 100Ah’yi 20 saate bölün. 5A ile kaldınız. Hesaplama şu şekildedir: 100Ah ÷ 20h = 5A 20 saat için
 • Watt (W), 1 Volt (V) elektriğin 1 Amp (A) ‘da saniyede yapabileceği iş miktarı için ölçü birimidir. İşte hesaplama: 1 Volt x 1 Amp = 1 Watt

Watts’ı düşünürken dikkatli olun! Genellikle ilk gördüğünüz Watt değeri, jeneratörün kaç çalışan Watt’ı kaldırabileceğidir. Bazı elektrikli cihazlar, çalışan Watt değerinden çok daha yüksek bir başlangıç/kaldırma ​​Watt değerine sahiptir. Örneğin, bir bulaşık makinesi 1200W’da çalışabilir ancak başlatmak için 3000W gerektirebilir. Yakıtlı jeneratörünüzün bu tür patlamaları kaldırabileceğinden emin olun.