Güneş panelleri olarak da bilinen PV paneller, güneşin enerjisini yakalar ve elektriğe dönüştürür. PV paneller tarafından üretilen elektrik çoğunlukla ev aletlerine ve ekipmanlarına güç sağlamak için kullanılır.

Güneş Paneli Evinize veya İş Yerinize Nasıl Güç Sağlayabilir?

En tipik güneş panel sistemi, adından da anlaşılacağı gibi ulusal şebekeye bağlı olan on-grid sistemdir. Bu, geceleri güneş panelleri çalışmadığında şebekeden elektrik kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Üstelik güneş enerjisi sisteminiz ihtiyacınız olandan daha fazla elektrik üretiyorsa, Akıllı elektrik saatleri sayesinde şebekede ürettiğiniz elektriği depolamaya ve daha sonra kullanmanıza izin verir.

İkinci tip güneş paneli sistemi, şebekeye bağlı olmayan off-grid sistemdir. Bu durumda sisteme solar akü ekleyerek hava karardığında elektriğe sahip olabilirsiniz. Bu sistem, diğer elektrik kaynaklarının alternatifi olmayan uzak bölgelerde gerçekten kullanışlı olabilir. Günümüzde binlerce insan evlerini ve işlerini güneş panellerinin yardımıyla güçlendiriyor.

Yenilenebilir enerjiye geçiş yapmak, Türkiye’deki ve Kuzey Kıbrıs’taki eviniz için güneş  panellerine yatırım yapmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken, bizden dört adet veya daha çok panel için teklif almak. iletişim formunu doldurun size geri dönüş yapalım. Ücretsiz, keşfimizden sonra teklifimizi değerlendirebilir ve müşterimiz olmanızdan mutlu oluruz.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş panellerinde PV, “fotovoltaik” anlamına gelir çünkü paneller birbirine bağlı küçük fotovoltaik hücrelerden oluşur. PV hücreleri yarı iletken malzemeden yapılmıştır – en yaygın kullanılanı silikondur.

PV hücreleri genellikle çok küçüktür, ancak güneş panelleri ve güneş panelleri oluşturmak için bir araya getirildiklerinde çok verimli olabilirler. Güneş hücrelerin üzerinde parladığında bir elektrik alanı oluşur. Güneş ne ​​kadar güçlü olursa o kadar fazla elektrik enerjisi üretilir. Bununla birlikte, hücrelerin çalışması için doğrudan güneş ışığına ihtiyacı yoktur ve yine de bulutlu bir günde elektrik üretebilirler.

PV paneller çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur ve mevcut bir çatının üstüne kolayca solar montaj malzemeleri ile monte edilebilir.

Daha az çatı alanı kaplayan ancak daha pahalı olan güneş panellerine bir alternatif, güneş çatı kiremitleri kullanmaktır.

Güneş Paneli Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Güneş panelleri bir elektrik kaynağı olarak kullanmak gerçekten faydalı olabilir. Güneş panelleri satın alındıktan ve kurulum maliyetleri aşıldıktan sonra, elektrik maliyetlerinin düşmesi nedeniyle tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

Bu tasarrufların yanı sıra, güneş panellerinden biraz para kazanma fırsatı da var. Mevcut Yenilenebilir Güneş Enerjisi Tüzüğü ile fazla güneş enerjisini şebekeye geri aktararak para kazanmanıza olanak tanır, bu da daha hızlı kazanç sağlayacağınız anlamına gelir.

Güneş enerjisinin birçok avantajından bir diğeri de çevre dostu olmalarıdır. Bunları kullanmak karbon salınımını azaltmaya katkıda bulunur.

2 Tip Güneş Paneli Vardır, Bunlar Nelerdir?

Güneş panelleri, üç yaygın güneş paneli şeklinde kategorize edilebilir:

  • Monokristal Güneş Paneli
  • Polikristal Güneş Paneli

Bu güneş panellerinden hangisinin eviniz için en iyisi olduğu, enerji ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır. Daha fazla güneş paneli türü vardır, ancak bu ikisi en yaygın tip güneş panelleridir.

Monokristal paneller, tek bir silikon parçasından yapıldıkları için elektriğin hücreden akmasını kolaylaştırdığı için en verimli olanıdır. Bu sebeple aynı zamanda en pahalı güneş paneli türüdür.

Polikristal paneller monokristalden daha az verimlidir, çünkü silikonun birkaç parçasını eriterek yapılırlar, bu da elektriğin silikondan akmasını zorlaştırır. Polikristal panellerin üretimi daha kolaydır, bu yüzden de daha ekonomiktirler.

Elektrik için kullanılan Güneş panelleri, evsel sıcak su üretmek için kullanılan güneş enerjisi panelleriyle karıştırılmamalıdır.

PV Panellerin Bakımı ve Temizliği

Güneş paneli temizliği oldukça basittir: sadece sırasıyla temiz tutulması ve ağaçların gölgesinde kalmaması gerekir. Toz veya kar bir sorun haline gelirse, ılık suyla durulanmaları gerekir. Kendiniz yapmak istemiyorsanız, her zaman bir pencere temizleme firmasıyla iletişime geçebilirsiniz ve bu işi onlar yapacaktır.

PV panellerin 25-30 yıl veya daha uzun süre dayanması muhtemeldir, ancak güneş paneli ile solar inverterin on ila on beş yıl sonra değiştirilmesi gerekir. Bununla birlikte, güvenli bir şekilde oynamak ve sisteminiz için özel bakım gereksinimlerinin ne olduğunu ve ilgili sigortayı öğrenmek için kurulumcunuza danışmak her zaman iyidir.

Mükemmel bir yenilenebilir enerji kaynağı olduğuna işaret eden birçok güneş paneli olgusu vardır ve getirdiği faydalardan yararlanmaya başlamanız için birçok neden vardır. Karbon salınımını azaltmanın yanı sıra, elektrik faturalarınızı da azaltacaksınız. Dahası, güneş panellerin bakımı kolaydır ve uzun süre dayanır.

Bir sonraki adımı atmak ve bugün güneş enerjisine yatırım yapmak istiyorsanız, KibrisGES.com ve SolarDolap.com size yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Yukarıdaki iletişim formunu doldurarak size en yakın tedarikçilerden dört adede kadar özelleştirilmiş teklif alabilirsiniz. Bu hizmet sadece birkaç saniye sürer, ücretsizdir ve bağlayıcı değildir!