Ev için güneş panelleri düşünüldüğünde, çatının güneş sisteminin ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olup olmadığını dikkate almak önemlidir. Örneğin, 4kW’lik bir sistemde normalde toplam ağırlığı yaklaşık 280kg olan 16 adet 250W panel bulunur.

Çatınızın üzerinde güneş panelleri olacak kadar büyük olup olmadığını düşünün. Güneş panellerinizin çevresinde en az 30 cm boşluğa ihtiyacınız olacak, bu nedenle ne kadar çatı alanınız olduğunu hesaplarken bunu hesaba katmalısınız. Örneğin, 16 panelli bir 4kW sistemi en az 29 m2 çatı alanı gerektirir.

Ev için Güneş Paneli ve Montaj Yapılacak Yerin Uygunluğu

Normal bir evde elektrik faturasını karşılamak için 14-36 güneş paneline ve güneş panellerini barındırmak için en az 35 m² çatı alanına ihtiyaç duyacaktır.

Güneş panellerinin emebileceği ve daha sonra üretebileceği enerji miktarı kilovat (kW) cinsinden ölçülür. Evinizin belirli bir zaman diliminde, örneğin bir ayda kullandığı enerji miktarı, kilovat saat (kWh) olarak ölçülür.

Kullanımınızı dengelemek için güneş panellerinizin üretmesi gereken kW miktarını belirlemek için evinizin kaç kWh kullandığını bilmeniz gerekir. Bu bilgileri, evinizin ihtiyaç duyacağı panel sayısını belirlemek için de kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda, güneş paneli sistemini kuracak şirketin eviniz için kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olduğunu önerirken dikkate aldıkları faktörleri gözden geçireceğiz.

ev icin gunes paneli

Güneş Paneli Sisteminin Boyutu
Güneş panelleri üreticilerine göre farklı şekil ve boyutta olurlar. Güneş paneli sistemi ne kadar büyükse, o kadar fazla elektrik üretilir. Elektrik ihtiyaçlarınızı hesapladıktan sonra, hangi boyutta panele ihtiyacınız olduğuna dair daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Monokristal güneş paneli piyasadaki en verimli güneş paneli türü olduğu bilinmektedir, bu da polikristalin bir sistemin yapacağı kadar elektrik üretmek için daha az panele (ve dolayısıyla daha az çatı alanı) ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Evinizin ihtiyaç duyduğu güneş paneli sayısını hangi faktörler belirler?

Evinizin büyüklüğü aslında ihtiyacınız olan güneş paneli miktarını belirlemez; yani daha büyük bir ev, daha fazla enerji tüketimi anlamına gelmez.

Güneş enerjisi sisteminizin kaç güneş paneline ihtiyacı olduğunu gerçekten anlamak için şunları belirlemeniz gerekir:

  1. Evinizin kullandığı enerji miktarı: Elektrik faturanızda kullanılan aylık kWh’ye bakın
  2. Çatınızın yönü: Güneye bakan çatılar kuzey yarımkürede daha fazla güneş ışığı alır
  3. Yerel bölgenizdeki ortalama güneş ışığı miktarı: Daha basit bir ifadeyle, güneybatı en çok güneş alan bölgeye göre biraz daha az güneş ışını alacaktır.
  4. Satın aldığınız güneş panelinin üretebileceği watt miktarı veya enerji miktarı: Güneş enerjisi tesisatçıları seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olabilir

Her ev benzersizdir, kendi evinizin ortalamaya kıyasla ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Eviniz için ihtiyacınız olan güneş paneli sayısı nasıl hesaplanır?

Adım 1: Evinizin ne kadar elektrik kullandığını belirleyin
Aylık kWh kullanımınızı görmek için en son elektrik faturanıza bakın. Çoğu faturada, kullandığınız toplam kWh elektrik, elektrik maliyetinin bu miktarla çarpımı ile faturada gösterilecektir.

Adım 2: Çatınızın, ağaç tıkanıklığı olmadan güneye bakıp bakmadığını belirleyin
Her ev farklıdır ve ortalama bir evden daha fazla veya daha az güç kullanabilir. Güneş paneli etkinliğini belirleyebilecek diğer faktörler çatı yönü, gölge ve yaşadığınız yerin iklimidir.

Gölgesiz güneye bakan bir çatınız varsa Adım 3’e geçin. Ancak çatınız gölgeli ise veya eviniz güneye bakmıyorsa, bir güneş enerjisi tesisatçısıyla çalışmak güneş panelleriniz için en iyi yeri belirlemenize yardımcı olabilir.

Adım 3: Bölgeniz ne kadar güneş ışığı alıyor?
Evinizin ihtiyaç duyduğu güneş sistemi boyutu, elektrik tüketiminize ve bölgenizin iklimine bağlı olacaktır. Evinizin ihtiyaç duyacağı potansiyel güneş enerjisi dizisini daha iyi tahmin etmenize yardımcı olmak için, aşağıdaki adımlar biraz daha netlik sağlayabilir.

Güneş panelleri için ne kadar çatı alanına ihtiyacım var?
Elektrik tüketiminizi, çatı yönünüzü ve ikliminizi belirledikten sonra, Adım 4 – sizin için anlamlı olan güneş panellerinin verimlilik derecesini seçme zamanı.

Adım 4: Hangi watt gücüne sahip güneş paneli en iyisidir?
İhtiyaç duyduğunuz güneş paneli miktarını bilseniz bile, çatınızın bunlara uymaması yardımcı olmaz. Çatınızın 5kW, 10kW ve 15kW sistem için ihtiyaç duyacağı metrekareyi ayırıyoruz.

Sisteminizin ömrünü maksimuma çıkarmak için doğru güneş paneli bakımını yapmak önemlidir. Neyse ki, güneş panelleri 25-30 yıllık kullanım ömürleri boyunca fazla bakım gerektirmez.

Panellerinizi montajcınız veya başka bir yetkili servis sağlayıcı tarafından düzenli olarak kontrol ettirin. Bunu kendiniz yaparsanız, işlem sırasında panellerinize zarar vermeniz durumunda garantinizi geçersiz kılabilirsiniz.

Kendi başınıza yapabileceğiniz şey, panellerinizin her zaman temiz olmasını sağlamaktır. Bu, yaprak ve dalları güneş paneli sisteminizden çıkarmayı ve bir bahçe hortumuyla yıkamayı içerir – onları süngerle silmekten veya dokunmaktan kaçının.

Kaç Güneş Paneline İhtiyacınız Var?
4kW güneş paneli sistemi, 250W güç çıkışına sahip yaklaşık 16 güneş paneli gerektirirken, 5kW’lık bir sistem 20 güneş paneli içerir.

Evinize enerji sağlamak için kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olduğu birkaç şeye bağlıdır:

  • Mevcut elektrik tüketiminiz
  • Enerji hedefleriniz (tüketimin ne kadarını karşılamayı planladığınız)
  • Çatı kapasiteniz
  • Bölgenizdeki güneşli saatlerin sayısı
  • Bu faktörler evden eve farklılık gösterdiğinden, her haneyi benzersiz bir şekilde değerlendirmek önemlidir.

İlk adım, mevcut enerji tüketiminizi belirlemektir. Bunu kilovat saat (kWh) olarak ölçersiniz ve bunu olabildiğince doğru bir şekilde hesaplamak için gereken süreyi almak önemlidir.

Güneş Paneli İhtaiyacınızı Nasıl Hesaplarsınız?

Güç tüketiminizi (kWh cinsinden) öğrenmek için elektrik faturalarınızı kontrol edin. Ya ay ay hesaplayabilir ya da aylık / üç aylık tüketiminizi yıllık bir rakam için toplayabilirsiniz.
Güneş panellerinizle elektrik faturalarınızın ne kadarını karşılamak istediğinize karar verin – bu % 10-100 arasında herhangi bir rakam olabilir. Kararınız, sistem boyutunu ve maliyetlerini etkileyecektir.
Çatınıza gerçekte kaç tane güneş paneli sığacağını hesaplayın. Ortalama bir güneş paneli yaklaşık 2 m2 çatı alanı kaplar. Çatının kenarından en az 30 cm mesafeyi dahil etmeyi unutmayın. Hesapladığınız tüm paneller için yeterli alanınız olmadığını fark ederseniz, sistem boyutunu ayarlayın.

Güneş Panellerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Ortalama güneş paneli sistemi 5.000 ila 10.000 Euro arasındadır. Ne kadar güneş panelinin maliyeti, büyük ölçüde eviniz için kaç adet panele ihtiyacınız olduğuna bağlıdır, bu da enerji tüketiminize bağlıdır.

Genel olarak, sistem ne kadar pahalı olursa, o kadar fazla elektrik üretebilir ve bu nedenle, daha fazla tasarruf sağlayabilir.

1-3 kişilik küçük bir ev, 5.000-6.000 Euro maliyeti olan 5kW’lık bir güneş paneli sistemi ile elektrik maliyetlerini yeterince karşılayabilir. Bu sistemle, panellerinizin ürettiği bedava enerji sayesinde elektrik faturanızda yılda belirli oranda tasarruf edebilirsiniz.

4+ kişiyi barındıran daha büyük evler için 6kW’lık bir güneş paneli sistemi gerekli olacaktır. Bu, 8.000 Euro ve üzeri herhangi bir maliyet olabilir.

Bununla birlikte, yalnızca bu seçeneklerle sınırlı değilsiniz. Sistem boyutu; panel sayısı ve her bir panelin watt değeri ile belirlenir; sonuç olarak, sistem boyutunu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz, örn. 3.5kW’lık bir güneş paneli sistemi gibi.

Ticari güneş panelleri kuruyorsanız, boyutlandırma çok farklı olacaktır ve bu maliyete yansıtılacaktır.

Güneş panellerinin ortalama ömrü 25 yıldır ve çoğu marka sahibi üretici 10-25 yıllık ürün garantileri sunmaktadır. Daha önce bahsedilen maliyeti, tasarrufları ve kazançları göz önünde bulundurarak, sistemlerin ömrü içinde güneş paneli yatırımınızı bile azaltabilirsiniz.

Örneğin 3kW’lık bir sistemle 21-25 yıl sonra bile kazanabilirsiniz.

Dolayısıyla, kendinize güneş panellerinin buna değer olup olmadığını sorduysanız, cevap şudur: evet, olacaktır.

Güneş Panelleri Elektrik Faturalarınızı Azaltıyor mu?
Güneş panelleri elektrik faturanızı düşürmenize yardımcı olur, bu da almaya değer olmasının bir başka nedenidir. Faturalarınızdan tasarruf edebileceğiniz miktar, nerede yaşadığınıza bağlıdır.

Güneş Panelleri Evinizin Değerini Artırıyor mu?
Güneş panelleri, evinizi daha enerji verimli hale getirdiklerinden evinizin değerini artırabilir. Bu, evinizi potansiyel alıcılar için daha çekici kılan ev iyileştirmelerinden biridir, çünkü yeni sahipler daha düşük elektrik faturalarının aynı avantajlarından yararlanabilirler.

Doğal olarak, güneş paneli sisteminin boyutu, değerin ne kadar artacağını etkileyecektir tabiki farklı ailelerin farklı enerji harcama alışkanlıklarına sahip olacağını unutmayın. Bu, bir sistemin bazı aileler için yeterli, diğerleri için yetersiz olabileceği anlamına gelir.

Bazı alıcılar için, güneş panelleri bir eve değerli bir katkı sağlamaz, bu kişisel tercihlere bağlıdır.

Ucuz Güneş Panelleri Almaya Değer mi?
Güneş panelleri gerçekten pahalı gelebilir ve abzen en ucuz çözümü bulmak isteyebilirsiniz. Ucuz güneş panelleri, kurulum maliyetlerini daha uygun hale getirebilir, ancak uzun vadede buna değmeyebilir. Ucuz güneş panellerinin daha kısa bir ömrü ve daha düşük verimliliği olması muhtemeldir ve bu nedenle tasarruflarınız daha az önemli olabilir.

Evinize güneş paneli kurmayı düşünürken güneş paneli fiyatları tek faktör olmamalıdır. Uzun vadede, yüksek kaliteli panellere ve özellikle bölgenizde iyi bir üne sahip olan tecrübeli bir şirketin sunduğu birinci sınıf bir solar inverter yatırım yapmak karşılığını alacaktır.

Güneş panelleri evim için mantıklı mı?
Sonuçta, çoğu evin çatı alanı, enerji kullanımlarını karşılayacak güneş panellerini barındırabilmelidir. Profesyonel bir güneş enerjisi şirketi olan Kıbrıs GES ile çalışmak, enerji ihtiyaçlarınız için en iyi boyutlu güneş sistemini belirlemenize yardımcı olacaktır.